ECO splyw od28Trasa z Muszyny do Żegiestowa. Gratis transport powrotny.
Codziennie między godz. 10 i 14.
Konieczna rezerwacja 502 350 895.

 * Cena za dziecko do 18 roku życia z kartą dużej rodziny


Spływy pontonowe Popradem - nasza rzeka

Wypływa z połączonych dwóch potoków: Hińczowego i Krupa, w słowackiej części Wysokich Tatr. Ma 170 km, z czego w Polsce nieco ponad 60. Na odcinku 31 km (Leluchów-Muszyna i Muszyna-Piwniczna) stanowi granicę polsko-słowacką. W okolicach Starego Sącza wpada do Dunajca zasilając go przeciętnie 23 m3 wody w każdej sekundzie. Jest największym dopływem Dunajca. Zakola Popradu na Łopacie Polskiej w Żegiestowie Zdroju

Szczególnie piękny jest przełom dwóch Łopat (Polskiej i Słowackiej) w południowej części Żegiestowa.

 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat woda w Popradzie zdecydowanie się oczyściła. Wartki nurt sprawia, że woda szybko się natlenia i naturalnie oczyszcza - niewielkie skażenia biologiczne nie stanowią dla niej problemu. Zarówno Słowacy jak i Polacy, znacząco zmniejszyli zanieczyszczenia ściekami.
Nie bez znaczenia była też likwidacja dużej części przemysłu słowackiego po rozdzieleniu się tej republiki od Czech.
W Popradzie pojawiły się raki, a od 2007 roku można obserwować bobry. Czesto spotyka się czarne bociany.
Wzrasta też ilość ryb w rzece, ku uciesze wędkarzy. Poprad jest jednym z najwydajniejszych i najpiękniejszych łowisk legendarnej głowacicy. W rzecze występują też pstrągi i duże ilości brzany, brzanki, klenia oraz świnki. Ryby te czasem można zaobserwować z pontonu.

Niegdyś uważano, że kąpiele w Popradzie (podobno najcieplejszej górskiej rzece w Polsce) mają własności lecznicze z powodu źródeł mineralnych bijących w jego dnie oraz masażu ciała przez opływającą wodę. Dawniej kuracje takie przepisywane były kuracjuszom.

Spływ Popradem - wijąca się rzeka w Żegiestowie

Joomla templates by a4joomla