Poprad wypływa z połączonych dwóch potoków: Hińczowego i Krupa, w słowackiej części Wysokich Tatr. Ma 170 km, z czego w Polsce nieco ponad 60. Na odcinku 31 km (Leluchów-Muszyna i Muszyna-Piwniczna) stanowi granicę polsko-słowacką. W okolicach Starego Sącza wpada do Dunajca zasilając go przeciętnie 23 m3 wody w każdej sekundzie. Jest największym dopływem Dunajca. Dolina Popradu znana jest z urokliwych widoków zwłaszcza jesienią.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat woda w Popradzie zdecydowanie się oczyściła. Wartki nurt sprawia, że woda szybko się natlenia i naturalnie oczyszcza - niewielkie skażenia biologiczne nie stanowią dla niej problemu. Zarówno Słowacy jak i Polacy, znacząco zmniejszyli zanieczyszczenia ściekami.
Nie bez znaczenia była też likwidacja dużej części przemysłu słowackiego po oddzdzieleniu się tej republiki od Czech.
W Popradzie widuje się raki (rzadko ale się zdarza), a od 2007 roku można obserwować bobry. Czesto spotyka się czarne bociany i duże ilości czapli. W trakcie spływów do łódek często podpływają kaczki przyzwyczajone do dokarmiania.
Poprad jest jednym z najwydajniejszych i najpiękniejszych łowisk legendarnej głowacicy. W rzecze występują też pstrągi i duże ilości brzany, brzanki, klenia oraz świnki. Ryby te czasem można zaobserwować z pontonu.
Niegdyś twierdzono, że kąpiele w Popradzie mają własności lecznicze z powodu wód mineralnych spływających do rzeki oraz masażu ciała przez opływającą wodę. Kuracje takie przepisywane były przez zdrojowych lekarzy.
Poprad jest powszechnie uważany za najcieplejszą. górską rzekę w Polsce. W lecie temperatura wody dochodzi do 25 stopni.
Zobacz także trasy spływów.